loader

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Bakteriler ağzımızda, havada, suda ve gıdalarda bulunurlar ve bakteri plağı formunda dişlere ve çevre dokularına yerleşerek ağız sağlığını olumsuz yönde etkilerler. Dişler ve çevre dokuları (diş etleri, dil, dudaklar ve yanaklar) bakteri birikebilmesi için uygun alanlardır. Bakteri plakları çürükler aracılığıyla direkt dişleri, diş taşları ve diş eti iltihapları aracılığıyla çevre dokuları ve dolaylı olarak dişleri etkilerler. Beslenme sonrası yiyecek artıkları ağız ortamında kalır ve temizlenmezse bakteri plakları artıklar üzerinde hemen organize olur ve asit üretimine başlar.

 

Diş eti iltihabı nedir?

 

Toplumda pek bilinmese de aslında insanlarda en çok görülen hastalık gingivitis yani diş eti iltihabıdır. Sadece şiddeti herkeste farklıdır. Diş eti iltihabı (gingivitis) diş etlerinde şişlik, kanama, kızarıklık, parlaklık, kaşıntı, ağız içinde kötü tat ve kokuyla kendini gösterir.

Gingivitisin ve ilerlemiş vakalarda periodontitisin (diş çevresi tüm destek, kemik ve bağ dokuların iltihabı) önlenmesi için en önemli basamak ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Günde en az iki kere yemeklerden sonra dişleri diş hekimin önerdiği yöntemle fırçalamak, en az günde bir kez de diş ipi kullanmak ağız bakımının ilk basamakları ve olmazsa olmazlarıdır. Önemli olan fiziksel temizliktir.

 

Diş fırçalarken nelere dikkat edilmeli?

 

Fluorürlü bir diş macunu dişleri fırçalarken tercih edilmelidir. Fırçalama sırasında dil ve yanak gibi yumuşak dokularda da fırçayı ya da eğer varsa dil temizleyicilerini uygulamak gerekir. Bu dokularda da plak birikimi olmaktadır. Ağız çalkalama suyu kullanmak kişinin tercihine kalmıştır. Faydalı bir destek bakım ürünüdür. Kişinin evde kendi kendine uygulayacağı tüm bu bakım aşamalarıyla beraber mutlaka yılda iki kez diş hekimine kontrole gitmesi gerekir. Biriken diş taşları düzenli olarak temizlenmelidir. Düzenli diş hekimi kontrollerinde uyumsuz, yanlış, eskimiş ya da uyumunu sonradan kaybetmiş tedavilerin/restorasyonların ağız dokularıyla uyumlu, hijyenik ve sorunsuz olanlarıyla değiştirilmesi gerekmektedir. Uyumsuz tedaviler de bakteri plağı birikimine uygun ortam sağlayarak ağız sağlığını kötü yönde etkiler.