loader

PORSELEN VE LAMİNELER

Dişlerdeki şekil bozukluklarını, çapraşıklıkları, diş arası boşlukları ve renklenmeleri gidermenin farklı yolları vardır. Bunlardan en çok tercih edilenleri de estetik kuronlardır.

Estetik amaçlı kuron uygulamaları, tam veya bölümlü olarak kendi aralarında uygulama yönünden ayrılır. Bölümlü kuron uygulamalarından en çok tercih edilenler porselen lamine uygulamalarıdır.

 

Porselen Lamine Uygulamaları…

 

Porselen lamine uygulamalarındaki temel prensip, dişlerin sadece dış yüzeylerinde minimum aşındırma yaparak daha fazla diş dokusunu korumaktır. Estetik beklentilerin ön plana çıktığı vakalarda kullanımı daha uygun olan bir yöntemdir. Özellikle çiğneme basıncının olmadığı ön bölge dişlerinde daha çok tercih edilirler. Bunun temel sebebi, uygulanış şekli itibariyle yüksek çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli dirence sahip olmamalarıdır. Kullanılan materyal seramik olduğundan aşınmaya ve renk değişimine dirençleri mükemmeldir, ama diş dokusunu koruma adına sadece dış yüzeyi örten çok ince bir yapıda olduklarından basma dirençleri düşüktür. Bu durum azı dişlerinde kullanımlarını kısıtlar. Ön bölge dişlerinde, eğer dişlerdeki kapanış pozisyonları ve dişlerin konumlanma açıları uygunsa, estetik amaçlı tedavilerde çok iyi sonuçlar alınabilmektedir.

 

Estetik tam kuronlar…

 

Estetik tam kuronlar ise dişleri çepeçevre saran protetik uygulamalardır. Çiğneme basınçlarının çok yüksek olduğu bölgelerde ya da vakaya bağlı olarak dişten fazla doku kaldırılması gereken durumlarda alternatifleri yoktur. Bu tip kuronlarda farklı materyaller tercih edilebilmektedir. Tam kuronlar, metal destekli, zirkonyum destekli ya da tam seramik (desteksiz) üretilebilmektedir. Bu tedavilerde kullanılacak materyale karar verirken; uygulama yapılacak dişin ağızdaki konumu, hastanın beklentileri ve materyalin hastanın vücut dokularıyla uyumluluğu göz önüne alınır.

 

Metal destekli kuronlar…

 

Metal destekli kuronlar arka bölgelerde (azı dişlerinde) daha çok tercih edilir. Eksik dişlerin yerini alması için uzun boşluklarda uygulanan köprülerde de çok başarılıdırlar. Dayanıklı ve çiğneme kuvvetlerine dirençlidirler. Işık geçirgenlikleri olmadığından estetik başarıları daha düşüktür.

Zirkonyum kuronlar, hem dayanıklılık hem de estetik anlamda çok başarılıdırlar. Bu yüzden hem azı dişlerinde, hem de ön bölgede estetik amaçla daha çok tercih edilirler. Işık geçirgenlikleri yüksek olduğundan gerçek diş dokusunu daha iyi taklit ederler. Bu sayede daha doğal ve tatmin edici sonuçlar verirler. Renk ve doku uyumları çok iyidir. Metal alerjisi olan hastalarda kullanılabilirler. Bu da daha çok tercih edilmelerinde önemli bir etkendir.

 

Tam seramik (desteksiz) kuronlar…

 

Tam seramik (desteksiz) kuronlar, altlarında bir destek tabakası bulunmadığından, gerçek diş minesinin görüntüsüne en yakın sonucu verirler. Estetik başarıları çok yüksektir. Köprü yapımına uygun değildirler. O yüzden eksik diş restorasyonlarından ziyade ön bölgede estetik amaçlı ya tek ton restorasyonlarında daha kullanışlıdırlar. Doğal görünüm, renk başarısı ve doku uyumu çok yüksektir.

Bu tedavilerin tümü bir dizi laboratuvar aşamaları gerektirmektedir. Uygulamalarındaki en cazip taraflardan biri de, hastaların randevular arasındaki zamanlarda, günlük aktivitelerinin olağan seyrinde devam ettirebilecekleri geçici kuranlarla evlerine dönmeleridir.