loader

PEDODONTİ

Süt dişleri çocuklarda hem konuşma hem de beslenme gibi ihtiyaçların karşılanmasında çok değerlidir. Ayrıca, yerlerine gelecek daimi dişlerin bölgelerinin korunmasında da oldukça önem taşır. Pedodonti, çocuk diş hekimliği demektir. Çocuklarda diş hekimliği gelecekteki daimi dişlenmeleri ve çene ilişkilerinin sorunsuz olabilmesi için çok önemlidir.

Zamanından önce kaybedilen ya da çürüğe bağlı harap olan süt dişleri yüzünden, komşu diş kenarları arasındaki düzenli kontaktlar kaybedilerek dişler hareket edebilir. Bu yer değiştirme ve hareketlenme, yerlerine gelmesi gereken daimi dişlerin farklı pozisyonlarda sürerek kapanış bozuklukları yaratmalarına sebep olur. Çok basit önlemlerle veya tedavilerle çözülebilecek sorunlar; daha uzun süreler gerektiren, zor, karmaşık ve pahalı tedavi gereksinimlerine yol açabilir.

 

Çocuklarda diş hekimliğinin önemi…

 

Ayrıca periyodik diş hekimi kontrolleriyle çocukların çene büyüme-gelişimleri ve çeneler arası ilişkileri takip edilmelidir. Anomali tespit edildiği durumlarda çocuğun büyüme gelişimi sonlanmadan müdahale etmenin önemi çok büyüktür. Bu dönemlerde ihmallerde bulunulması veya sorunun fark edilmemesiyle tedaviye başlamakta geç kalınması, telafi edilemeyecek sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlar gelecekte hastanın hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Çocuklarda da yetişkinlerde uygulanan tedavilerin hemen hepsi uygulanabilmektedir. Bazen yetişkin dişleriyle birebir aynı bazen de süt dişlerine özel olarak uyarlanmış şekilde tedavi gereksinimleri giderilmektedir.

Süt dişlerinde sert katmanların daha ince, yumuşak canlı dokuların (pulpa; damar ve sinirden oluşan bağ doku veya diş özü) daha geniş hacimli olduğu unutulmamalıdır. Bu farklılık çürüklerin canlı katmana daha hızlı ulaşmasına, abse oluşumuna ve alttaki daimi dişlerin iltihaplara bağlı olarak yapı bozukluklarıyla sürmelerine yol açabilir. Bu yüzden süt dişi tedavilerinde zamanlama çok kıymetlidir.