loader

PERİODONTOLOJİ

Nasıl ki ağaçlar toprağın içine sağlam ve uzun kökleriyle tutunmadan ayakta kalamazlarsa, dişler de köklerini sıkıca saran ve destekleyen çevre dokular olmadan ayakta duramaz. İşte dişleri çevreleyip destekleyen, onların sapasağlam ayakta kalabilmesini sağlayan ve görevlerini eksiksiz yerine getirebilmeleri için ihtiyaç duydukları yapılara periodontal (diş çevresi) dokular denir.

Dişlerin çene kemiğine bağlanmasını sağlayan bağlar, diş etleri ve çene kemikleri periodontal dokuları oluşturur. Diş hekimliğinin, bu dokuları kapsayan hastalıklar ve onların tedavileriyle ilgilenen dalına periodontoloji denir.

 

Periodontolojinin amacı nedir?

 

Periodontolojinin amacı öncelikle çevre dokuları koruyup sağlıklı kalmalarını sağlamaktır. Çeşitli nedenlerle periodontal hastalığa yakalanmış dokularda ise oluşabilecek yıkımlar önlenmeye ve sağlıkları yeniden kazandırılmaya çalışılır. İlerlemiş periodontal hastalık tablolarında hastalık durdurulmalı ve yıkıma uğramış periodontal (diş çevresi) dokular mümkünse yumuşak ya da sert doku greftleri ile geri kazanılmalıdır.

    Periodontal hastalıkların ilk ve en çok görülen sebebi mikrobiyal dental plaktır. Yeterli ağız hijyeninin sağlanamadığı durumlarda dişler üzerinde biriken bakteriler organize olur ve plak oluşturur. Bu plak önce diş etlerinde iltihaplanmaya (gingivitis) daha sonra periodontal dokulara doğru ilerleyip yayılarak ciddi yıkımlara sebep olur. Bu yıkımlar dişlerin kaybıyla bile sonuçlanabilir. Plakların diş taşına dönüşmesiyle önce kanama, kötü koku, diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve diş yüzeylerinde lekelenmeler olur. Bakteriler diş etleri, sonrasında diş çevresi bağ dokular ve kemiklere kadar ilerleyerek kemiklerde erimeye yol açar. Diş dizilerinde bozukluk, çapraşıklık, sallanma, ağrı, şişlik ve abse gibi ciddi tablolarla kendini gösterir. Dişlerin kaybı ve kaybedilen dişin bulunduğu bölgedeki ciddi kemik yıkımıyla üzücü tablolara sebep olur.

  

Periodontal hastalıkların tedavisi nasıl yapılır?

 

 Periodontal hastalıklardan korunmanın ilk adımı düzenli diş hekimi kontrollerine gidip diş taşı temizliği yaptırmaktır. Mevcut bir periodontal hastalık varlığında diş hekimi hastanın radyolojik kontrollerini ve ağız içi muayenesini yaparak tedavi planı oluşturur. Görünen diş taşlarından arındırılmış bir ağızda kök küretajı (kök yüzey seviyesinde derin diş taşı temizliği) ve devamında flep operasyonları uygulanabilir. Burada amaç enfekte (bakteri barındıran) dokuları ve bakteri rezervuarı olan birikintileri uzaklaştırıp hastalık kaynağını ortadan kaldırmaktır. Devamında gerekli görülürse sert ve yumuşak dokuları desteklemek için greftler uygulanabilir (kemik ve diş eti greftleri). Yeniden oluşturulamayacak seviyelerdeki yıkımlar ve diş kayıpları, implant uygulamaları ve protetik yöntemlerle tedavi edilir.