loader

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüşünden memnun olmamak kişide özgüven eksikliğine yol açabilir. İnsan ilişkilerinde dış görünüş önemli bir yer tutmakta ve estetik kaygılara neden olmaktadır. Estetik bir gülüş bu kaygıların başında gelmektedir.

 

Estetik gülüş tasarımı nasıl yapılır?

 

Estetik bir gülüş en başta dişler ve bununla bağlantılı diş etleri, dudaklar ve yanakları da içeren tüm çevre dokularla birlikte sağlanmaktadır. Hastanın yüz oranlarıyla uyumlu diş ve diş eti formlarına karar vermek için klinik muayene ve laboratuvar ölçümleri yapılır. Değerlendirmeler neticesinde bir şablon hazırlanarak hastanın tedavi sonrasındaki olası görüntüsüyle ilgili fikir sahibi olması sağlanır. Dişlerin büyüklüğü, rengi ve formu hastanın yüz oranlarına, ten rengine, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak belirlenir. Estetik bir gülüş sadece dişlere müdahale edip dişsel kusurları gidermekle sağlanamaz. Diş etlerinin görünürlük miktarı, seviye farkları, dudak kalınlıkları ve orantısızlıklar da gülüşü dişler kadar etkilemektedir.

 

Gülüş tasarımı tedavi şekilleri nelerdir?

 

Gülüş tasarımı yapılırken başvurulan tedavi yöntemlerini beyaz ve pembe estetik başlıkları altında sınıflandırabiliriz. Tam seramik kronlar, zirkonyum kronlar, kompozit ya da porselen laminalar ve diş beyazlatma, beyaz estetik kapsamında uygulanan tedavi alternatifleridir. Pembe estetik diş etleri gibi diş çevresi yumuşak dokulara yapılan müdahaleleri kapsar. Diş eti seviyelendirmek içi yapılan operasyonlar, botoks uygulamaları ve dermal dolgular bu müdahalelere örnek olarak verilebilir.