loader

DİŞ DOLGU TEDAVİSİ

Dişlerdeki madde kayıplarını tamamlamak veya çürükleri temizledikten sonra oluşan boşlukları kapatmak için kullanılan materyallere dolgu denir. Diş bütünlüğü farklı sebeplerle bozulabilir. Dişin kuron kısmındaki aşınmalar, kırıklar ya da çürüğe bağlı harabiyetler; kayıp miktarına ve harabiyetin derinliğine göre farklı yöntemlerle restore edilebilir. Bu restorasyon yöntemlerinden ilk tercih edileni diş dolgusudur.

 

Geçmişte diş dokularının karşılaması gereken en önemli beklenti dayanıklılıktı. Dinamik ve pek çok fiziksel etkene maruz kalınan ağız ortamında sağlamlık ve uzun ömürlülük en önemli kriterdi. Bununla birlikte uygulama sırasında zamanla yarışılan; oldukça küçük, ıslak ve hareketli bir ortamda kolay uygulanabilir olmalıydı. Bu ihtiyaçları karşılayabilen en önemli materyallerde estetikten taviz vermek gerekebiliyordu. Estetik başarımı yüksek dolgu materyalleri ise dayanıklılık ve uzun ömürlülük taleplerini karşılamakta yetersiz kalıyordu.

 

Dolgu uygulamaları hangi durumlarda yapılır?

 

Günümüzde dolgu materyalleri; estetik, sağlamlık, uzun ömürlülük ve uygulama kolaylığı gibi kriterlerin hepsini karşılayabilmektedir. Estetik başarımlarıyla görünürlüğün çok fazla olduğu ön dişlerde veya diş eti kenarlarındaki dolgu uygulamalarında dahi bekleneni fazlasıyla verebilmektedir.

Işıkla sertleşen kompozit dolgular ya da laboratuvar ortamında üretilip dişe klinik ortamında yerleştirilen seramik dolgular, hem estetik hem de dayanıklılık anlamında tatmin edici sonuçlar vermektedir. Bu tip restorasyon yöntemleriyle giderilemeyecek büyüklükteki harabiyetler ya da dişin zayıflayıp kırılma riskinin görüldüğü vakalarda tedavi seçeneği olarak seramik (zirkonyum, metal destekli ya da tam seramik) kuronlar düşünülebilir.

 

Dolgu tedavisi nasıl yapılır?

 

Dolgu tedavileri; kanal tedavisi görmüş dişlerin üst yapı restorasyonu olarak, diş eti çekilmelerinde dişin boyun kısmındaki açıklığı kapatmak için, çürük temizliği neticesinde oluşan kayıp diş dokusu boşluğunu tamamlayabilmek için kullanılabilir. Bunun dışında çok sıklıkla kullanıldığı durumlardan biri de estetik amaçlı uygulamalardır. Dişlerdeki yapısal ya da sonradan oluşan estetik problemlerin bir kısmı da estetik kompozit dolgu uygulamalarıyla (bonding uygulamaları adıyla da son zamanlarda popülaritesini oldukça artırmıştır) tedavi edilebilmektedir.

Başarılı diş dolgu uygulamaları ortalama 6-7 yıllık aralıklarla yenilenmelidir. Dolguların yenileriyle değiştirilmesinin gerekip gerekmediğine, diş hekimleri düzenli kontroller sırasında karar verecektir. Klinik ve radyografik muayenelerde, dolgularda yıpranma ya da altlarında ikincil çürük tespit edilirse hekim hastayı dolgu yenilenmesine yönlendirecektir.